1.Co to znaczy być rzymskim katolikiem?
Być rzymskim katolikiem znaczy aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła katolickiego, wierząc w to, co Kościół ten podaje do wierzenia, w życiu codziennym zaś kierować się przykazaniami Bożymi i kościelnymi.
2.W Kogo i w co wierzymy?
Wierzę w Boga Ojca wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny, umęczon pod Ponckim Piłatem, ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł, trzeciego dnia zmartwychwstał. Wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, Świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
inaczej mówiąc wierzymy w to, że:
jest jeden Bóg
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro nagradza, a za zło karze
są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty
Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia
dusza ludzka jest nieśmiertelna
łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna.
3. Jakie znamy modlitwy?
Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Pod Twoją obronę, Gorzkie żale, różaniec, droga krzyżowa.
4. Jakie znamy Przykazania Boże?
5. Do czego zobowiązują nas przykazania Boże?
Pierwsze zakazuje czci fałszywych bogów i wzywa do wiary w Jedynego Boga Stwórcę nieba i ziemi. Fałszywymi bogami naszych czasów są: władza, sława, pieniądz.
Drugie przestrzega, aby nie powoływać się fałszywie na Pana Boga i nie nadużywać Imienia Bożego. Nadużycie Imienia Bożego polega na tym, że ktoś powołuje się na Nie, by mocą samego Boga szkodzić innym.
Trzecie napomina ludzi aby wśród codziennych spraw nie zapomnieli o Bogu. Święcić dzień święty znaczy spędzić go w szczególnej bliskości Boga.
Czwarte jest przestrogą: naród, w którym młode pokolenie nie oddaje rodzicom i przodkom należnej im czci pozbawiony jest przyszłości.
Piąte chroni przede wszystkim tych, którzy nie mogą się bronić. Zawiera nie tylko zakaz zabijania, ale również wezwanie do obrony praw wszystkich ludzi i do stworzenia bardziej humanitarnych warunków życia.
Szóste i dziewiąte chronią miłość małżeńską, która powinna być odbiciem wiernej miłości Chrystusa do Kościoła.
Siódme i dziesiąte chronią naszą i cudzą własność a zarazem wzywają nas abyśmy umieli się nimi dzielić dla dobra wszystkich ludzi.
Ósme podkreśla znaczenie prawdy jako wartości samej w sobie. Okłamując innych okazujemy im brak szacunku. Gdy próbujemy okłamać Boga zasługujemy na szczególne politowanie, bo przecież Bóg wie o nas wszystko.
6. W jaki sposób troszczymy się o swoje sumienie?
O swoje sumienie troszczymy się: słuchając jego głosu, praktykując codzienny rachunek sumienia, uczestnicząc w życiu Kościoła, przystępując do sakramentu pokuty.
7. Co trzeba zrobić żeby się dobrze wyspowiadać?
Aby się dobrze wyspowiadać należy spełnić nst. warunki:
Rachunek sumienia, który jest przypomnieniem sobie grzechów od ostatniej dobrej spowiedzi.
Żal za grzechy, któryjest skruchą serca z miłości Boga lub ze strachu przed piekłem.
Mocne postanowienie poprawy, które jest szczerą wolą unikania grzechów w przyszłości
Szczera spowiedź, która jest wyznanie grzechów przed kapłanem
Zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu, które jest odprawieniem pokuty zadanej przez kapłana oraz naprawieniem (w miarę możliwości) szkód wynikających z popełnionych grzechów.
8. O co Pan Jezus prosi nas w poniższych słowach?
"To jest Ciało moje, które za was będzie wydane. To czyńcie na moją pamiątkę" Łk 22, 19. Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała mojego i nie będziecie pili Krwi mojej nie będziecie mieli życia w sobie" J 6, 54 . " Gdzie dwaj albo trzej gromadzą się w Imię moje, tam jestem pośród nich" Mt 18,20.
W powyższych słowach Pan Jezus prosi nas o aktywny udział w życiu Kościoła.
9. Co obiecał Pan Jezus tym, którzy uczestnicząc w życiu Kościoła, przyznają się do Niego przedludźmi?
"Do każdego, kto przyzna się do mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie; a każdego, kto mnie się wyprze przed ludźmi, wyprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie". Mt 10, 32-33
10.Jakie jeszcze zasady obowiązują katolików?
1. W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.
3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
11. Co to jest Pismo święte?
Pismo święte jest zbiorem 46 ksiąg Starego i 27 ksiąg Nowego Testamentu, które napisane zostały przez ludzi pod natchnieniem Bożym. Razem z Tradycją Apostolską stanowi ono główne źródło Objawienia Bożego, w którym Bóg powiedział ludziom wszystko to i tylko to, co potrzebne jest nam do zbawienia.
12. Jakie znamy sakramenty święte?
Do sakramentów zaliczamy:
chrzest
bierzmowanie
eucharystia
pokuta
namaszczenie chorych
kapłaństwo
małżeństwo
15. Który dzień tygodnia jest dla chrześcijandniem świętym i dlaczego?
Dniem świętym dla chrześcijan jest niedziela - dzień, w którym Pan Jezus zmartwychwstał.